Vishay/Dale RNC55H3151BSB14
RNC55H3151BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3151BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.15K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3151BSB14.pdf
Availability of RNC55H3151BSB14
QUANTITY
RNC55H3151BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3151BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H3151BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.15k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3151BSB14
Related LinksRNC55H3, RNC55H3151BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3151BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H3151BSB14
CAP ALUM 120UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS 24AWG .100 WHITE datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 19 Position Free Hanging (In-Line) Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 18UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 30POS PIN datasheet.pdf
CBL RIBN 15COND 0.050 GRAY 500' datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
OCEAN SIDE FEED APPLICATOR datasheet.pdf
I/O CONN datasheet.pdf
Microprocessor Circuit, CMOS, PBGA400 IC datasheet.pdf
Chip Monolithic Ceramic Capacitor 1206 Y5V 100uF 6.3V datasheet.pdf