Vishay/Dale RNC55H3160FSR36
RNC55H3160FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3160FSR36
Brief Description
RES 316 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3160FSR36.pdf
Availability of RNC55H3160FSR36
QUANTITY
RNC55H3160FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3160FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H3160FSR36
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)316
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3160FSR36
Related LinksRNC55H3, RNC55H3160FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3160FSR36 Details Description
Related parts for RNC55H3160FSR36
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ TO220 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 30A TO252 datasheet.pdf
RES 237 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 42.2 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SMP PLUG STR 50 OHM PCB datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS CABLE SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 40POS 1.27MM GOLD datasheet.pdf