Vishay/Dale RNC55H3161BSRE6
RNC55H3161BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3161BSRE6
Brief Description
RES 3.16K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3161BSRE6.pdf
Availability of RNC55H3161BSRE6
QUANTITY
RNC55H3161BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3161BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H3161BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.16k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3161BSRE6
Related LinksRNC55H3, RNC55H3161BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3161BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H3161BSRE6
IC FPGA 260 I/O 352MBGA datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.1A SOT-323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 2.87K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RND SPACER 0.028" NYLON 18.92MM datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE PIN datasheet.pdf