Vishay/Dale RNC55H3162BSRSL
RNC55H3162BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3162BSRSL
Brief Description
RES 31.6K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3162BSRSL.pdf
Availability of RNC55H3162BSRSL
QUANTITY
RNC55H3162BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3162BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H3162BSRSL
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)31.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3162BSRSL
Related LinksRNC55H3, RNC55H3162BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3162BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H3162BSRSL
CONN EDGECARD 100PS DIP .125 SLD datasheet.pdf
HDR STR SR .100 GP datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
PHYCEIVER LOW PWR 3.3V 48-SSOP datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR 4PST 30A 120V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
RES 0.22 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 0.1% 0.3W 1206 datasheet.pdf
CAP POLYMER 27UF 20% 35V SMD datasheet.pdf