Vishay/Dale RNC55H3162FMRE6
RNC55H3162FMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3162FMRE6
Brief Description
RES 31.6K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3162FMRE6.pdf
Availability of RNC55H3162FMRE6
QUANTITY
RNC55H3162FMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3162FMRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H3162FMRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)31.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3162FMRE6
Related LinksRNC55H3, RNC55H3162FMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3162FMRE6 Details Description
Related parts for RNC55H3162FMRE6
IC REG LDO 3V 0.3A 8MSOP datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 30"L X 30"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
RES 1.91K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.301 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS PIN datasheet.pdf
IC OSC VCXO 180MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
MAIN FILTER - HEPA CHEMICAL FUME datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 50MA 48V datasheet.pdf
TV 6C 6#22D SKT RECP datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 50MHz, 100-Cell, CMOS, CPGA84 IC datasheet.pdf