Vishay/Dale RNC55H3200BRBSL
RNC55H3200BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3200BRBSL
Brief Description
RES 320 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3200BRBSL.pdf
Availability of RNC55H3200BRBSL
QUANTITY
RNC55H3200BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3200BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H3200BRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)320
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3200BRBSL
Related LinksRNC55H3, RNC55H3200BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3200BRBSL Details Description
Related parts for RNC55H3200BRBSL
IC REG LDO ADJ 4.5A TO252-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
RES 390K OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 44.2 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf