Vishay/Dale RNC55H3200FRBSL
RNC55H3200FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3200FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 320 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3200FRBSL.pdf
Availability of RNC55H3200FRBSL
QUANTITY
RNC55H3200FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3200FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H3200FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)320
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3200FRBSL
Related LinksRNC55H3, RNC55H3200FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3200FRBSL Details Description
Related parts for RNC55H3200FRBSL
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 14TSSOP datasheet.pdf
IC PS MANAGER PMBUS 6CH 40TQFN datasheet.pdf
LAMP MAGNIFIER 3 DIOPT 115V LED datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 32 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.64 OHM 1% 5W datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 440VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC FPGA 175 I/O 383MBGA datasheet.pdf
762 TB SOC RA PCB/D 3/T datasheet.pdf
RES SMD 0.0002 OHM 1% 9W 3921 datasheet.pdf