Vishay/Dale RNC55H3203BSRE6
RNC55H3203BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3203BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 320K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3203BSRE6.pdf
Availability of RNC55H3203BSRE6
QUANTITY
RNC55H3203BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3203BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H3203BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)320k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3203BSRE6
Related LinksRNC55H3, RNC55H3203BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3203BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H3203BSRE6
IC SINGLE LVDS TRANSCVR 14-SOIC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 2A DO214AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
SCR INV STUD 80A 1200V TO-94 datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 9SKT SLD CUP datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 90NS 64FBGA datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
HD109 15 PS GRMT ASY REC,W LVL datasheet.pdf
Monolithic 12-Bit 2 MHz A/D Converter IC datasheet.pdf