Vishay/Dale RNC55H3240FSB14
RNC55H3240FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3240FSB14
Brief Description
RES 324 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3240FSB14.pdf
Availability of RNC55H3240FSB14
QUANTITY
RNC55H3240FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3240FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H3240FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)324
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3240FSB14
Related LinksRNC55H3, RNC55H3240FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3240FSB14 Details Description
Related parts for RNC55H3240FSB14
RES 470 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.07KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 150PF 2% 50VDC 0805 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 60W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
RES 3.74 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES 0.91 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 8VWM 13.6VC DO214AC datasheet.pdf
FULL METAL HOOD 15P T&S ENTRY K datasheet.pdf
CAP POLYMER 220UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf