Vishay/Dale RNC55H3241BSRE6
RNC55H3241BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3241BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.24K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3241BSRE6.pdf
Availability of RNC55H3241BSRE6
QUANTITY
RNC55H3241BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3241BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H3241BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.24k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3241BSRE6
Related LinksRNC55H3, RNC55H3241BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3241BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H3241BSRE6
MOSFET N-CH 25V 15.7A IPAK datasheet.pdf
IC ACCELEROMETER DUAL LP 28LGA datasheet.pdf
FIXED IND 7.2UH 7A 15.5 MOHM SMD datasheet.pdf
CBL 22POS 0.5MM JMPR TYPE D 1' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1MM .203M 27POS datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB datasheet.pdf
DIODE HYPERFAST 8A 200V DPAK datasheet.pdf