Vishay/Dale RNC55H3241BSRE6
RNC55H3241BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3241BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.24K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3241BSRE6.pdf
Availability of RNC55H3241BSRE6
QUANTITY
RNC55H3241BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3241BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H3241BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.24k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3241BSRE6
Related LinksRNC55H3, RNC55H3241BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3241BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H3241BSRE6
SW SPDT 10.1A 150GF SLD 125V datasheet.pdf
RES SMD 383 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 750PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
CIR BRKR THRM-MAG 25A 250VAC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf
SCR FAST SW 150A 1200V TO-93 datasheet.pdf
IC AMP MMIC RF GNSS LNA TSLP-6 datasheet.pdf
MICRO 9C P 3" WHT JACKS datasheet.pdf
FIXED IND 13NH 1.5A 64 MOHM SMD datasheet.pdf