Vishay/Dale RNC55H3243FSB14
RNC55H3243FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3243FSB14
Brief Description
RES 324K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3243FSB14.pdf
Availability of RNC55H3243FSB14
QUANTITY
RNC55H3243FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3243FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H3243FSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)324k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3243FSB14
Related LinksRNC55H3, RNC55H3243FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3243FSB14 Details Description
Related parts for RNC55H3243FSB14
RES SMD 16 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V TO92-3 datasheet.pdf
LED 7-SEG DISP .60" RED CA GRAY datasheet.pdf
HARDWARE MOUNTING KIT 4-40 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CABLE TIE datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP PREBIAS 0.2W US6 datasheet.pdf