Vishay/Dale RNC55H3243FSR36
RNC55H3243FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3243FSR36
Brief Description
RES 324K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3243FSR36.pdf
Availability of RNC55H3243FSR36
QUANTITY
RNC55H3243FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3243FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H3243FSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)324k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3243FSR36
Related LinksRNC55H3, RNC55H3243FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3243FSR36 Details Description
Related parts for RNC55H3243FSR36
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
DISPLAY 7SEGMENT YELLOW CC 0.3" datasheet.pdf
ADAPTER 16POS NPN OUT HOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 4PDT 3A 125V datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 3/4W LEADS datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES 692.53 OHM .3W .01% RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.2A 138 MOHM datasheet.pdf