Vishay/Dale RNC55H3281BSRSL
RNC55H3281BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3281BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.28K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3281BSRSL.pdf
Availability of RNC55H3281BSRSL
QUANTITY
RNC55H3281BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3281BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H3281BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.28k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3281BSRSL
Related LinksRNC55H3, RNC55H3281BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3281BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H3281BSRSL
IC DCP QUAD 100K 256TP 24SOIC datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 3V SOT23-3 datasheet.pdf
COMMON MODE CHOKE 1500UH PC MT datasheet.pdf
EXTENDER BORD FOR DEV-BF548-LITE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 383K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 187.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf