Vishay/Dale RNC55H3282DSRSL
RNC55H3282DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3282DSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 32.8K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3282DSRSL.pdf
Availability of RNC55H3282DSRSL
QUANTITY
RNC55H3282DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3282DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H3282DSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)32.8k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3282DSRSL
Related LinksRNC55H3, RNC55H3282DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3282DSRSL Details Description
Related parts for RNC55H3282DSRSL
RES 36.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 21A 2 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 3.7PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.37K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.28 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
IC TRANSPARENT LATCH 20TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125" datasheet.pdf
BUFFER 19-OUTPUT datasheet.pdf
OSC MEMS 50MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf
47UF 50V 6,3X11 datasheet.pdf