Vishay/Dale RNC55H32R2FSR36
RNC55H32R2FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H32R2FSR36
Brief Description
RES 32.2 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H32R2FSR36.pdf
Availability of RNC55H32R2FSR36
QUANTITY
RNC55H32R2FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H32R2FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H32R2FSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)32.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H32R2FSR36
Related LinksRNC55H3, RNC55H32R2FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H32R2FSR36 Details Description
Related parts for RNC55H32R2FSR36
SPACER MOUNT LED TRI-LEAD .925" datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 80V 1.5A TO-126 datasheet.pdf
RES SMD 42.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 94A DPAK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 4.6A TO-220 datasheet.pdf
EVAL MODULE USB FOR BUF16821 datasheet.pdf
RES 193 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 49MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 300MW SOD523 datasheet.pdf