Vishay/Dale RNC55H3300BSB14
RNC55H3300BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3300BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 330 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3300BSB14.pdf
Availability of RNC55H3300BSB14
QUANTITY
RNC55H3300BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3300BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H3300BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)330
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3300BSB14
Related LinksRNC55H3, RNC55H3300BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3300BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H3300BSB14
IC AMP AUDIO PWR .3W STER 8VSSOP datasheet.pdf
ON CHIP DEBUG EMULATOR datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRIAC 4MFP datasheet.pdf
RES SMD 48.7K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
4 ROW R/A RECEPTACLE SOLDER datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 500MA SOD923 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 20PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 2M INFRARED 12-24V NPN datasheet.pdf
HD SMT SHRD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS PIN datasheet.pdf