Vishay/Dale RNC55H3301BMRE6
RNC55H3301BMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3301BMRE6
Brief Description
RES 3.3K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3301BMRE6.pdf
Availability of RNC55H3301BMRE6
QUANTITY
RNC55H3301BMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3301BMRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H3301BMRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3301BMRE6
Related LinksRNC55H3, RNC55H3301BMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3301BMRE6 Details Description
Related parts for RNC55H3301BMRE6
SENSORS MAGNETIC FIELD 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 216PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NO 2A 110VAC datasheet.pdf
LENS 7POS 50MM ROUND OD 10.7MM datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CONN HDR 58POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf
DPDT ROCKER SWITCH datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf