Vishay/Dale RNC55H3323DSB14
RNC55H3323DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3323DSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 332K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3323DSB14.pdf
Availability of RNC55H3323DSB14
QUANTITY
RNC55H3323DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3323DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H3323DSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)332k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3323DSB14
Related LinksRNC55H3, RNC55H3323DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3323DSB14 Details Description
Related parts for RNC55H3323DSB14
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
VARISTOR 815V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X38MM 115VAC WIRE datasheet.pdf
FIBER HEAD FT-Z802Y 5M FREE-CUT datasheet.pdf
RES SMD 0.036 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
DSUB ACCY datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf
CABLE ROD HANGER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES 158K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf