Vishay/Dale RNC55H3400BSBSL
RNC55H3400BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3400BSBSL
Brief Description
RES 340 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3400BSBSL.pdf
Availability of RNC55H3400BSBSL
QUANTITY
RNC55H3400BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3400BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H3400BSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)340
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3400BSBSL
Related LinksRNC55H3, RNC55H3400BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3400BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H3400BSBSL
FIXED IND 6.8NH 400MA 350 MOHM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
TIMER SOLID STATE DPDT 24VDC SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
INSERT MALE 6POS SOLDER datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG GREEN 100' datasheet.pdf
CONV DC-DC PCB +/-15V 1A 30W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
ELECTRONIC HOUSING COVER datasheet.pdf
HEXASHIELD ADAPTOR datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 10% 440VAC QC TERM datasheet.pdf