Vishay/Dale RNC55H3400FSB14
RNC55H3400FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3400FSB14
Brief Description
RES 340 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3400FSB14.pdf
Availability of RNC55H3400FSB14
QUANTITY
RNC55H3400FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3400FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H3400FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)340
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3400FSB14
Related LinksRNC55H3, RNC55H3400FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3400FSB14 Details Description
Related parts for RNC55H3400FSB14
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 23POS R/A GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
COOLSPLICE 20-22 AWG datasheet.pdf
RES 920 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
INSERT FLA.1S.304. FOR 4LV datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 44POS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf