Vishay/Dale RNC55H3401FSR36
RNC55H3401FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3401FSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.4K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3401FSR36.pdf
Availability of RNC55H3401FSR36
QUANTITY
RNC55H3401FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3401FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H3401FSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3401FSR36
Related LinksRNC55H3, RNC55H3401FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3401FSR36 Details Description
Related parts for RNC55H3401FSR36
CONN HEADR BRKWAY .100 30POS STR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf