Vishay/Dale RNC55H3403BMRE6
RNC55H3403BMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3403BMRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 340K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3403BMRE6.pdf
Availability of RNC55H3403BMRE6
QUANTITY
RNC55H3403BMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3403BMRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H3403BMRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)340k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3403BMRE6
Related LinksRNC55H3, RNC55H3403BMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3403BMRE6 Details Description
Related parts for RNC55H3403BMRE6
CONN TERM BLOCK DUAL DIN WM BG datasheet.pdf
CARD EDGE 86POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
IC EEPROM 128KBIT 5MHZ 8SO datasheet.pdf
IC ADC 14BIT SER 80MSPS 40-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FRNT PNL AMC MTCA RC1.2 3LED datasheet.pdf
LED OSLON CL WHT 6500K 3SMD datasheet.pdf
INSERT RJ45 JACK COUPLER datasheet.pdf
CAP FILM 3.6NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.043UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf