Vishay/Dale RNC55H3403BSR36
RNC55H3403BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3403BSR36
Brief Description
RES 340K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3403BSR36.pdf
Availability of RNC55H3403BSR36
QUANTITY
RNC55H3403BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3403BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H3403BSR36
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)340k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3403BSR36
Related LinksRNC55H3, RNC55H3403BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3403BSR36 Details Description
Related parts for RNC55H3403BSR36
RES SMD 1.33K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC 8051 MCU W/SMART CARD 64VQFP datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 5POS 1MM 18" datasheet.pdf
RES SMD 4.53M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
MOD WI-I.MX51 256MB FLASH 25PK datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
IC DDR 256MB 200MHZ 2.5V 66TSOP datasheet.pdf