Vishay/Dale RNC55H3403BSRE6
RNC55H3403BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3403BSRE6
Brief Description
RES 340K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3403BSRE6.pdf
Availability of RNC55H3403BSRE6
QUANTITY
RNC55H3403BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3403BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H3403BSRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)340k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3403BSRE6
Related LinksRNC55H3, RNC55H3403BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3403BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H3403BSRE6
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 WW datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:8 1.6GHZ 48LLP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 50A 125VDC datasheet.pdf