Vishay/Dale RNC55H3440BRB14
RNC55H3440BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3440BRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 344 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3440BRB14.pdf
Availability of RNC55H3440BRB14
QUANTITY
RNC55H3440BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3440BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H3440BRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)344
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3440BRB14
Related LinksRNC55H3, RNC55H3440BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3440BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H3440BRB14
MOSFET N-CH 500V 6.6A TO220FP datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
IC FIFO SS 16384X18 15NS 64QFP datasheet.pdf
RES SMD 9.76KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 6V 6A OUT datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 36W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf