Vishay/Dale RNC55H3440BSB14
RNC55H3440BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3440BSB14
Brief Description
RES 344 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3440BSB14.pdf
Availability of RNC55H3440BSB14
QUANTITY
RNC55H3440BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3440BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H3440BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)344
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3440BSB14
Related LinksRNC55H3, RNC55H3440BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3440BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H3440BSB14
Connector Header 19 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 1.3KOHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 324 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CARDEDGE 24POS DL .156 PCB BLK datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONN HDR 48POS 2.54MM PRESS FIT datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE PIN datasheet.pdf