Vishay/Dale RNC55H3440FRB14
RNC55H3440FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3440FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 344 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3440FRB14.pdf
Availability of RNC55H3440FRB14
QUANTITY
RNC55H3440FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3440FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H3440FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)344
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3440FRB14
Related LinksRNC55H3, RNC55H3440FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3440FRB14 Details Description
Related parts for RNC55H3440FRB14
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.1A SOT323 datasheet.pdf
IGBT MOD DUAL 1200V 200A U SER datasheet.pdf
IC SWITCH HIGH SIDE 2CH SOP-J8 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
OSC XO 125.000MHZ PECL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS INLINE SKT datasheet.pdf
5 VDC BRUSHLESS FAN datasheet.pdf