Vishay/Dale RNC55H3441BSBSL
RNC55H3441BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3441BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.44K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3441BSBSL.pdf
Availability of RNC55H3441BSBSL
QUANTITY
RNC55H3441BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3441BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H3441BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.44k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3441BSBSL
Related LinksRNC55H3, RNC55H3441BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3441BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H3441BSBSL
SWITCH VOLT-SELECT PNL MNT 6POS datasheet.pdf
RES SMD 665K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
RES METAL OX 1W 7.5K OHM 5% AXL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP4T datasheet.pdf
IE-MEDIACHASSIS/1 (IE = 0C TO +5 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
BLACKFIN CORE PROCESSOR 400MHZ datasheet.pdf