Vishay/Dale RNC55H3480BPBSL
RNC55H3480BPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3480BPBSL
Brief Description
RES 348 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3480BPBSL.pdf
Availability of RNC55H3480BPBSL
QUANTITY
RNC55H3480BPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3480BPBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H3480BPBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)348
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3480BPBSL
Related LinksRNC55H3, RNC55H3480BPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3480BPBSL Details Description
Related parts for RNC55H3480BPBSL
CONN FERRULE W TYPE 4AWG BROWN datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
C-801-12T RING AVIKRIMP TAPE datasheet.pdf
G5 MOTOR OIL SEAL 200W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HDR 14POS 2MM T/H datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 3.175A 66 MOHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 7.5UH 765MA 550 MOHM datasheet.pdf
OSC TCXO 16.369MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf