Vishay/Dale RNC55H3480FSRE6
RNC55H3480FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3480FSRE6
Brief Description
RES 348 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3480FSRE6.pdf
Availability of RNC55H3480FSRE6
QUANTITY
RNC55H3480FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3480FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H3480FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)348
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3480FSRE6
Related LinksRNC55H3, RNC55H3480FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3480FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H3480FSRE6
FUSE GLASS 250MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf