Vishay/Dale RNC55H3482BSR36
RNC55H3482BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3482BSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 34.8K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3482BSR36.pdf
Availability of RNC55H3482BSR36
QUANTITY
RNC55H3482BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3482BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H3482BSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)34.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3482BSR36
Related LinksRNC55H3, RNC55H3482BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3482BSR36 Details Description
Related parts for RNC55H3482BSR36
CARDEDGE 72POS DL .100 BLK PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
MOTOR CABLE datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP FILM 1600VDC 0.0075UF RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.02UF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf
60V NPN MEDIUM POWER LOW SATURATION TRANSISTOR IN SOT223 IC datasheet.pdf