Vishay/Dale RNC55H34R8BRB14
RNC55H34R8BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H34R8BRB14
Brief Description
RES 34.8 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H34R8BRB14.pdf
Availability of RNC55H34R8BRB14
QUANTITY
RNC55H34R8BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H34R8BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H34R8BRB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)34.8
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H34R8BRB14
Related LinksRNC55H3, RNC55H34R8BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H34R8BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H34R8BRB14
CBL RIBN 25COND 0.050 BLUE 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HDR 5POS 5.00MM R/A SLDR datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
REFL+HOLDER 1POS 35MM RND 15.8MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 7POS SKT datasheet.pdf