Vishay/Dale RNC55H3512FSB14
RNC55H3512FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3512FSB14
Brief Description
RES 35.1K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3512FSB14.pdf
Availability of RNC55H3512FSB14
QUANTITY
RNC55H3512FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3512FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H3512FSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)35.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3512FSB14
Related LinksRNC55H3, RNC55H3512FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3512FSB14 Details Description
Related parts for RNC55H3512FSB14
CONN TERM BLK PCB 5.08MM 2POS BK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 113VC SMC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 226K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 11 OHM 7W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS SKT datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR STD 5-SSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf