Vishay/Dale RNC55H3521BSRE6
RNC55H3521BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3521BSRE6
Brief Description
RES 3.52K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3521BSRE6.pdf
Availability of RNC55H3521BSRE6
QUANTITY
RNC55H3521BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3521BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H3521BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.52k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3521BSRE6
Related LinksRNC55H3, RNC55H3521BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3521BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H3521BSRE6
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 62K OHM 5% AXL datasheet.pdf
CAP FILM 3300PF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 154K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP POLY 0.33UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
FRAME GROMMET ELASTOMER GRAY datasheet.pdf
RES SMD 3.32M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf