Vishay/Dale RNC55H3522FSB14
RNC55H3522FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3522FSB14
Brief Description
RES 35.2K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3522FSB14.pdf
Availability of RNC55H3522FSB14
QUANTITY
RNC55H3522FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3522FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H3522FSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)35.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3522FSB14
Related LinksRNC55H3, RNC55H3522FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3522FSB14 Details Description
Related parts for RNC55H3522FSB14
SWITCH SIP SPST 2POS VERT UNSLD datasheet.pdf
CONN HOUSING SH 15POS 1MM WHITE datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 3A SMB datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-SOIC datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
CRYSTAL 32.7680 KHZ 7.0PF SMD datasheet.pdf
IC REG BST SEPIC ADJ 1A 6TSOT datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 0.6A SOT323 datasheet.pdf
CAP 1200 UF 20% 35 V datasheet.pdf