Vishay/Dale RNC55H3523BSBSL
RNC55H3523BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3523BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 352K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3523BSBSL.pdf
Availability of RNC55H3523BSBSL
QUANTITY
RNC55H3523BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3523BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H3523BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)352k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3523BSBSL
Related LinksRNC55H3, RNC55H3523BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3523BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H3523BSBSL
BOARD EVALUATION LM3673TL-1.5 datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
HEADER 7POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHITE 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
RES 13.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 1/2 BLU 150' datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 4.7NH 700MA 100 MOHM datasheet.pdf