Vishay/Dale RNC55H3551BSB14
RNC55H3551BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3551BSB14
Brief Description
RES 3.55K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3551BSB14.pdf
Availability of RNC55H3551BSB14
QUANTITY
RNC55H3551BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3551BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H3551BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.55k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3551BSB14
Related LinksRNC55H3, RNC55H3551BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3551BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H3551BSB14
OSC XO 7.3728MHZ HCMOS TTL PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 35V 20% 1206 datasheet.pdf
BOARD EVAL LTM4615 datasheet.pdf
FUSE GLASS 630MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 2.35A 98 MOHM SMD datasheet.pdf