Vishay/Dale RNC55H3573BSR36
RNC55H3573BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3573BSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 357K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3573BSR36.pdf
Availability of RNC55H3573BSR36
QUANTITY
RNC55H3573BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3573BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H3573BSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)357k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3573BSR36
Related LinksRNC55H3, RNC55H3573BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3573BSR36 Details Description
Related parts for RNC55H3573BSR36
IC DAC 10BIT DUAL MICROPWR 8MSOP datasheet.pdf
OSC XO 33.000MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 17POS GOLD PCB datasheet.pdf
RES SMD 64.9 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC HEX VOLT-LVL SHIFTER 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 27.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 18.7K OHM 0.16W 2512 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 3.92K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf