Vishay/Dale RNC55H35R2BSB14
RNC55H35R2BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H35R2BSB14
Brief Description
RES 35.2 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H35R2BSB14.pdf
Availability of RNC55H35R2BSB14
QUANTITY
RNC55H35R2BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H35R2BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H35R2BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)35.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H35R2BSB14
Related LinksRNC55H3, RNC55H35R2BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H35R2BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H35R2BSB14
TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT323 datasheet.pdf
CONN PLUG IDC 50POS datasheet.pdf
IC CLK ZDB 4OUT 170MHZ 16TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 9POS VERT 5MM datasheet.pdf
IC NVSRAM 256KBIT 45NS 28SOIC datasheet.pdf
RES SMD 536 OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
CTV 15C 14#20 1#16 PIN J/N REC datasheet.pdf
150UF 50V 11X38 85C AXI datasheet.pdf