Vishay/Dale RNC55H3611BSB14
RNC55H3611BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3611BSB14
Brief Description
RES 3.61K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3611BSB14.pdf
Availability of RNC55H3611BSB14
QUANTITY
RNC55H3611BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3611BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H3611BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.61k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3611BSB14
Related LinksRNC55H3, RNC55H3611BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3611BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H3611BSB14
TERM BLOCK HDR 21POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 370MA 560 MOHM datasheet.pdf
CONN RECEPT 5POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
IC RS-232 DRVR/RCVR 24-SOIC datasheet.pdf
BOARD LEVEL HEAT SINK datasheet.pdf
FUSE CERM 3A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
TVS DIODE 58VWM 93.6VC DO214AB datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 32POS datasheet.pdf