Vishay/Dale RNC55H3650FRB14
RNC55H3650FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3650FRB14
Brief Description
RES 365 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3650FRB14.pdf
Availability of RNC55H3650FRB14
QUANTITY
RNC55H3650FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3650FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H3650FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)365
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3650FRB14
Related LinksRNC55H3, RNC55H3650FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3650FRB14 Details Description
Related parts for RNC55H3650FRB14
FIXED IND 180UH 120MA 8.4 OHM datasheet.pdf
RES SMD 931 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V U2J 0201 datasheet.pdf
FIXED IND 160NH 150MA 2.1 OHM datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN 12VOUT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RELAY SSR SPST 40V 2A 4SOP datasheet.pdf
SGE-225-2-0280 02000C SFTY EDGE datasheet.pdf
CIRC-O-GIDE SNAP 0.4" 0.324 BK datasheet.pdf