Vishay/Dale RNC55H3650FRRE6
RNC55H3650FRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3650FRRE6
Brief Description
RES 365 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3650FRRE6.pdf
Availability of RNC55H3650FRRE6
QUANTITY
RNC55H3650FRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3650FRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H3650FRRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)365
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3650FRRE6
Related LinksRNC55H3, RNC55H3650FRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3650FRRE6 Details Description
Related parts for RNC55H3650FRRE6
IC SWITCH QUAD SPST 16QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC LATCH OCT TRANSP D 3ST 20-DIP datasheet.pdf
CAP CER 43PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HDR 26POS 0.100 SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 4P INLINE SKT SLD CUP datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT PINS datasheet.pdf