Vishay/Dale RNC55H3651BSRSL
RNC55H3651BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3651BSRSL
Brief Description
RES 3.65K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3651BSRSL.pdf
Availability of RNC55H3651BSRSL
QUANTITY
RNC55H3651BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3651BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H3651BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.65k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3651BSRSL
Related LinksRNC55H3, RNC55H3651BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3651BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H3651BSRSL
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOP datasheet.pdf
RES SMD 3.65K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC FPGA 392 I/O 575PBGA datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 13.4VC SMA datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" DBL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
BUZZER ELEMENT STD 9KHZ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125" datasheet.pdf