Vishay/Dale RNC55H3651FMRSL
RNC55H3651FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3651FMRSL
Brief Description
RES 3.65K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3651FMRSL.pdf
Availability of RNC55H3651FMRSL
QUANTITY
RNC55H3651FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3651FMRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H3651FMRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.65k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3651FMRSL
Related LinksRNC55H3, RNC55H3651FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3651FMRSL Details Description
Related parts for RNC55H3651FMRSL
IC EMI FILTR/ESD PROT 16FLIPCHIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 4BIT 16TSSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSH 4PDT 0.5A 125V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 32POS datasheet.pdf
LED RED DIFF 10MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 36POS datasheet.pdf
METAL BRIDGE CONDUCTOR datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
XFMR TOROIDAL 2 X 120V 1000VA datasheet.pdf