Vishay/Dale RNC55H3670BSB14
RNC55H3670BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3670BSB14
Brief Description
RES 367 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3670BSB14.pdf
Availability of RNC55H3670BSB14
QUANTITY
RNC55H3670BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3670BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H3670BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)367
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3670BSB14
Related LinksRNC55H3, RNC55H3670BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3670BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H3670BSB14
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 24V datasheet.pdf
CONN HEADER STKD 64POS R/A GO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 324 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG STRAIGHT 10POS W/SCKT datasheet.pdf
SIDAC 2CHP 58/116V 400A TO220A datasheet.pdf
3M 4936 VHB 1/2" X 3" - 5/PACK datasheet.pdf
OSC VCTCXO 20.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf