Vishay/Dale RNC55H3741BSRSL
RNC55H3741BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3741BSRSL
Brief Description
RES 3.74K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3741BSRSL.pdf
Availability of RNC55H3741BSRSL
QUANTITY
RNC55H3741BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3741BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H3741BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.74k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3741BSRSL
Related LinksRNC55H3, RNC55H3741BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3741BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H3741BSRSL
SNSR OPTO TRANS TH MOD PHOTOTRAN datasheet.pdf
IC PROCESSOR AUDIO DGTL 28-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 450MA 220 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS CABLE SKT datasheet.pdf
CAP CER 18PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf