Vishay/Dale RNC55H3742FSRE6
RNC55H3742FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3742FSRE6
Brief Description
RES 37.4K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3742FSRE6.pdf
Availability of RNC55H3742FSRE6
QUANTITY
RNC55H3742FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3742FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H3742FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)37.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3742FSRE6
Related LinksRNC55H3, RNC55H3742FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3742FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H3742FSRE6
BATTERY PACK 3.6V 1400 MAH NICAD datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 500KHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
SENSOR MAGNETC SPST 10-15AT ALUM datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 70NS 48CBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
CABLE 7POS .100 JUMPER 3 INCH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf