Vishay/Dale RNC55H3743FMBSL
RNC55H3743FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3743FMBSL
Brief Description
RES 374K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3743FMBSL.pdf
Availability of RNC55H3743FMBSL
QUANTITY
RNC55H3743FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3743FMBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H3743FMBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)374k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3743FMBSL
Related LinksRNC55H3, RNC55H3743FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3743FMBSL Details Description
Related parts for RNC55H3743FMBSL
Connector Receptacle 29 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V P2H 1206 datasheet.pdf
SW STRGHT LVR SPDT 3A PCB 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
PIN CONTACT 100 PCS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB datasheet.pdf
508 TB PL PL FIXED/T WF datasheet.pdf
HDM/FA EMPO.065F BENCH K datasheet.pdf
RES SMD 5.76K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 60W datasheet.pdf