Vishay/Dale RNC55H3790FSRE6
RNC55H3790FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3790FSRE6
Brief Description
RES 379 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3790FSRE6.pdf
Availability of RNC55H3790FSRE6
QUANTITY
RNC55H3790FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3790FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H3790FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)379
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3790FSRE6
Related LinksRNC55H3, RNC55H3790FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3790FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H3790FSRE6
IC REG LDO 5V 0.5A TO252-3 datasheet.pdf
MODULE PLUG-IN PICDEM HPC BLANK datasheet.pdf
CAP CER 100PF 500V 1111 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10V 20% 1507 datasheet.pdf
CAP ALUM 270000UF 25V SCREW datasheet.pdf
IC CTRLR IMPVP-IV SGL-PHS 40-QFN datasheet.pdf
CLIP TERM HD ON 8-32 POST RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 40CH 20MM P-P PNP datasheet.pdf